Trasy

  • Pokaż:
NARODZINY ZŁA – czyli – jak powstało – „Dzisiaj”

NARODZINY ZŁA – czyli – jak powstało – „Dzisiaj”

„Majdanek” – niemiecki, nazistowski, jeniecki i koncentracyjny obóz Waffen-SS – „Kriegsgefangenenlager der Waffen-SS Lublin” („Konzentrationslager der Waffen-SS – KL Lublin”) – w tle Republiki Weimarskiej i władzy hitlerowskiej – Trzeciej Tysiącletniej Rzeszy Wielkoniemieckiej.
Więcej
Paramilitarny Szlak Lubelskich Bunkrów

Paramilitarny Szlak Lubelskich Bunkrów

"Paramilitarny szlak lubelskich bunkrów" – to świetna okazja do zaskakującego spotkania z historią. Nigdy przecież nie wiemy, co możemy dziś spotkać za najbliższym rogiem budynku czy ulicy. Może to być na przykład niemiecki bunkier sprzed ponad 75 lat...który spogląda na Nas jeszcze oczyma II Wojny Światowej.
Więcej
O CZYM MÓWIĄ LUBELSKIE POMNIKI CZ.3

O CZYM MÓWIĄ LUBELSKIE POMNIKI CZ.3

Spacer ten stanowi trzecią część z serii wycieczek śladem lubelskich pomników. Jednakże nawet Ci, którzy zdecydują się na przejście wszystkich trzech tras, nie zobaczą wszystkich lubelskich monumentów. Jest ich około 90. Pomniki, jak wiadomo, upamiętniają wydarzenia i postacie, ale też one same mają swoje historie i zawiłe losy. Czasem przypominają o radosnym wydarzeniu, a bywa, że skłaniają do zadumy, a nawet do smutku. Mówią o przeszłości bardzo odległej, jak Pomnik Szwedzki albo o czymś aktualnym, jak pomnik Honorowych Krwiodawców (część 1), którzy wciąż czynią dla dobra innych tak wiele. Niektóre bardzo lubimy (Pomnik Marszałka), a do niektórych nie możemy się przyzwyczaić (Maszt Niepodległości) lub wydają się nam wręcz kontrowersyjne (Spodnie T. Kawiaka – część 1). Może uda nam się też coś odkryć…
Więcej
O CZYM MÓWIĄ LUBELSKIE POMNIKI CZ.2

O CZYM MÓWIĄ LUBELSKIE POMNIKI CZ.2

Spacer ten stanowi drugą część z serii 3 wycieczek śladem lubelskich pomników. Pomniki, jak wiadomo, upamiętniają wydarzenia i postaci. Czasem przypominają o radosnym wydarzeniu, a bywa, że skłaniają do zadumy, a nawet do smutku. Mówią o przeszłości chwalebnej, czasem o cierpieniu, a czasem przypominają nam powody do dumy. Po niektórych uczestnicy zobaczą puste miejsce, zaś na pustym kiedyś placu odkryją jakiś nowy monument. Poznają okoliczności ich powstania, ciekawostki z nimi związane, ich twórców i pomysłodawców. Może uczestnicy stworzą komitet budowy nowego pomnika…
Więcej
O CZYM MÓWIĄ LUBELSKIE POMNIKI CZ. 1

O CZYM MÓWIĄ LUBELSKIE POMNIKI CZ. 1

Spacer ten stanowi pierwszą część z serii 3 wycieczek śladem lubelskich pomników. Pomniki, jak wiadomo, upamiętniają miejsca i postaci. Najczęściej stoją tam, gdzie stać powinny, czyli tam gdzie miało miejsce wydarzenie, lub przebywała upamiętniana postać. Czasem jest ono dla nas zagadką. Uczestnicy zobaczą też miejsca, z których pomniki zniknęły, lub zostały przeniesione. Gdzie i jakie są tego przyczyny? Dowiedzą się tego wędrując po ulicach i placach miasta. Odkryją też zupełnie nowe monumenty, dopiero co wzniesione. Poznają okoliczności ich powstania, ciekawostki z nimi związane, ich twórców i pomysłodawców. Będą podziwiać te piękne i „ krzywić się” na te nie udane.
Więcej
SPOOKY LUBLIN PUB TOUR

SPOOKY LUBLIN PUB TOUR

Have great fun and make new friends while enjoying a drink in 4 of Lublin finest pubs during the Spooky Lublin Pub Tours. A free welcome shot and discounts on your drinks are part of the tour!   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
LUBLIN PONIEKĄD FILMOWY

LUBLIN PONIEKĄD FILMOWY

Spacer, przybliżyć ma Lublin, jako miasto, które oczarowało filmowców swoją autentycznością. Grał Wilno, Kraków, Warszawę. Czasami nawet sam Lublin.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
MAJDANEK - NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY (1941-1944)

MAJDANEK - NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY (1941-1944)

Opowieść o funkcjonowaniu obozu to historia okrucieństwa i nieludzkich aktów, ale jest to także opowieść o niezwykłej sile człowieczeństwa, walce o przetrwanie i nadziei mimo wszystko.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
LUBLIN W PIGUŁCE

LUBLIN W PIGUŁCE

Spacer dla osób i grup, które nie mają zbyt wiele czasu, a chciałyby poczuć magię Lublina. Spacer przybliży historię tego miejsca oraz najbardziej znane zabytki miasta.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
WSPÓLNIE WYstartUJMY W LUBLIN!

WSPÓLNIE WYstartUJMY W LUBLIN!

Zapraszam na niezwykły spacer ulicami lubelskiego Śródmieścia. Wędrówkę będącą połączeniem tradycyjnej przechadzki z fotograficznym plenerem, w trakcie którego przeniesiemy się do czasów, kiedy pierwsi mistrzowie obiektywu uwieczniali na kliszach piękno starego Lublina. Ich dzieła, wyciągnięte z archiwów, bibliotek, starych albumów, są doskonałym punktem wyjścia do snucia opowieści: o mieście, jego historii, zabytkach, a nade wszystko o ludziach, którzy wnosząc wkład w rozwój lubelskiej kultury, pozostawili spuściznę będącą bezcenną ikonograficzną skarbnicą wiedzy. Popatrzymy zatem na miasto oczyma m.in. Wiktorii Sierocińskiej, Stefana Kiełszni, Edwarda Hartwiga, Józefa Czechowicza, bardziej znanego jako poeta niż fotograf. Tematem spaceru będzie ich fotograficzny dorobek, ale także Lublin, jaki zastali i utrwalili.
Więcej
ZNAK DZIEDZICTWA EUROPEJSKIEGO W LUBLINIE

ZNAK DZIEDZICTWA EUROPEJSKIEGO W LUBLINIE

W kwietniu 2015 r. Lublin otrzymał Znak Dziedzictwa Europejskiego. W ten właśnie sposób postanowiono uczcić niezwykle ważnie wydarzenie, które odbyło się w naszym pięknym mieście 1 lipca 1569 r. To tu został podpisana Unia Lubelska, która połączyła dwa kraje w jedną Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Znak ten otrzymało 3 spośród lubelskich zabytków: Kaplica Trójcy Świętej z freskami bizantyjsko-ruskimi, ”Klasztor w sercu miasta” oraz pomnik Unii Lubelskiej na Placu Litewskim. Zapraszam do poznania tych wyjątkowych obiektów.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
ŻYDZI W LUBLINIE - TRADYCJE RELIGIJNE W CODZIENNYM ŻYCIU

ŻYDZI W LUBLINIE - TRADYCJE RELIGIJNE W CODZIENNYM ŻYCIU

Opowieści o zwyczajach i tradycjach umiejscowione w historycznej przestrzeni, przywołujące przedwojenną atmosferę żydowskiego Lublina.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
MROCZNE HISTORIE LUBLINA – SZLAK PÓŁŚWIATKA II RP

MROCZNE HISTORIE LUBLINA – SZLAK PÓŁŚWIATKA II RP

Dlaczego przestępcy i ich historie? Przecież to margines, nie warto o tym mówić, nie ma się czym chwalić, można powiedzieć. To wszystko prawda…, ale jednocześnie to też życie miasta.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
MALARSTWO W LUBLINIE - OD GOTYCKICH FRESKÓW PO MOZAIKI I MURALE

MALARSTWO W LUBLINIE - OD GOTYCKICH FRESKÓW PO MOZAIKI I MURALE

W Lublinie można odnaleźć wiele arcydzieł malarstwa o randze ogólnopolskiej czy nawet światowej. Malarstwo kojarzy się przede wszystkim z techniką obrazu na płótnie i w ozdobnych ramach. W mieście malowidłami ozdobiono ściany wielu kościołów i kamienic. Freski i rzadką technikę zaliczaną do malarstwa monumentalnego – sgraffito – stosowano również na zewnętrz budynków. Celem spaceru będzie szerokie zapoznanie zwiedzających z najpiękniejszymi i najciekawszymi malowidłami w Lublinie, pochodzącymi z różnych epok i wykonanymi w zróżnicowanych technologiach – od sztandarowych bizantyńsko-ruskich fresków w kaplicy Trójcy Świętej po modernistyczne mozaiki i współczesne murale, które uczestnikom wycieczek do Lublina pokazywane są rzadko.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
PLACE LUBLINA - TAM, GDZIE ENERGIA MIASTA EMANUJE NAJBARDZIEJ

PLACE LUBLINA - TAM, GDZIE ENERGIA MIASTA EMANUJE NAJBARDZIEJ

Spacer ma na celu pokazanie uczestnikom najważniejszych miejsc, gdzie w sposób skumulowany toczyło się życie w dawnym Lublinie. Obecnie, poza miejscem spotkań mieszkańców, są to przestrzenie organizacji niektórych wydarzeń kulturalnych. Opowiedziana będzie historia wybranych placów. Uwaga zostanie zwrócona na istniejące i nieistniejące budynki, które wyznaczyły wykrój placów lub nadały im charakterystyczne cechy. Nastrój miejscu nadaje przede wszystkim obecność ludzi i wydarzenia z nimi związane. Na placach spotykali się ludzie z różnych grup społecznych, odbywał się handel, brano udział w manifestacjach lub mszach świętych, doświadczano radości i dramatów życia.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
SZLAKIEM MIEJSC NIEISTNIEJĄCYCH

SZLAKIEM MIEJSC NIEISTNIEJĄCYCH

Spacer ma na celu pokazanie miejsc, które kiedyś funkcjonowały w naszej przestrzeni – dzisiaj już nieobecnych: zniszczonych, rozebranych lub mocno zmienionych, a także pobudzenie wyobraźni, zabranie uczestników w podróż sentymentalną będącą pretekstem do rozmów, rozważań nad przemijaniem...   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
MEANDRY BYSTRZYCY, MEANDRY FOTOGRAFII

MEANDRY BYSTRZYCY, MEANDRY FOTOGRAFII

Trasa ma kształt pętli rozpoczynającej się i kończącej w Lublinie – Zemborzycach, przy ulicy Cienistej, na moście nad Bystrzycą. Liczy około 3,5 kilometrów spaceru w scenerii nadbystrzyckich łąk, tam gdzie dolina naszej lubelskiej rzeki sprawia wrażenie dzikiej i jeszcze nieokiełznanej. Gdzie z porannej mgły wyłoni się typowo „hartwigowska” wierzba. A błotnistą drogą przemknie grupka wędrowców…   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
WIENIAWSKICH MUZYCZNA FAMILIA

WIENIAWSKICH MUZYCZNA FAMILIA

Henryk Wieniawski skrzypek i kompozytor. Rozpoczął studia w wieku 8 lat na najświetniejszej ówcześnie muzycznej uczelni Europy, w Konserwatorium paryskim. Ukończył ją w wieku lat 11, jako najmłodszy jej absowent. Wkródce rozpoczą tam też studia kompozytorskie, które ukończył w … pół roku. Był pierwszym skrzypkiem o którym ośmielono się mówić, że dorównuje Niccolo Paganiniemu.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
THE ORIGINAL LUBLIN FREE WALKING TOUR

THE ORIGINAL LUBLIN FREE WALKING TOUR

Snow, thunder or perfect weather, the Original Lublin Free Walking Tour of Martin’s City Tours is held every Saturday and Sunday at 10.00 a.m.. Meeting point: Pub U Szewca (Grodzka 18). During this tour, we will show you historical landmarks and fascinating places in Lublin Historic Centre. Please, don’t expect a monotonous tour with lots of detailed information. Coming up to our Guests’ expectations, we have created a tour aiming to entertain you with catching stories, legends and anecdotes. Reading all the positive reviews they post on our Facebook and TripAdvisor gives us the confidence we do the right thing.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
II WOJNA ŚWIATOWA – "Nazistowski czas zagłady"

II WOJNA ŚWIATOWA – "Nazistowski czas zagłady"

Niemiecki, nazistowski, jeniecki i koncentracyjny, obóz zagłady – Waffen-SS: „Kriegsgefangenenlager der Waffen-SS Lublin” („Konzentrationslager der Waffen-SS – KL Lublin”) – w kontekście „Generalnego Planu Wschodniego”, niemieckiej, eugenicznej segregacji i polityki rasowej (niem. Rasserwahnn) – władzy Generalnego Gubernatorstwa, i nazistowskiego planu: „Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej w Europie”. Działalność Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) oraz Głównego Urzędu Gospodarki i Administracji SS (SS-WVHA). Służby i załogi obozowe powszechnie znane jako tzw.: „Oddziały Trupiej Główki” (niem. SS-TV) – w kontekście działalności KL Lublin „Majdanek”. Działalność – „wyższych służb bezpieczeństwa-SS” i „policji bezpieczeństwa” (niem. SS-Siherheistdienst und Sicherheistpolizei): SD, Gestapo i policji kryminalnej (Kripo) – w dystrykcie lubelskim, Lublinie i na terenie obozu – KGL/KL/FKL – Lublin „Majdanek”.  
Więcej
ŚLADAMI ŻYDÓW LUBELSKICH

ŚLADAMI ŻYDÓW LUBELSKICH

Spacer po dawnej dzielnicy żydowskiej, nieistniejącym mieście, w którym można odnaleźć ślady pamięci ocalałego dziedzictwa materialnego. Jest to doskonała okazja do zapoznania się z historią wielowiekowej obecności Żydów w Lublinie. Uczestnikom i uczestniczkom przemierzającym ulice Starego Miasta i Śródmieścia przybliżona zostanie historia i topografia dawnej dzielnicy żydowskiej oraz funkcjonującego podczas II wojny światowej getta. Narracja spaceru zostanie oparta na opowieściach o żydowskich mieszkańcach miasta, którzy od XIV wieku współkształtowali jego społeczny, ekonomiczny, polityczny, kulturowy i religijny charakter.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
HISTORIA PIWEM PISANA

HISTORIA PIWEM PISANA

Piwo obecnie kojarzy nam się z miłym czasem, spędzonym często w towarzystwie przyjaciół w pubie, po pracy, przy meczu, na grillu. Jednak dla naszych przodków nie było jedynie przyjemnością, lecz miłą codziennością. Towarzyszy nam już od 6 tysięcy lat i zmienia się wraz z nami. Koi pragnienie i inspiruje.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
KNAJPIANE ŻYCIE JÓZEFA CZ.

KNAJPIANE ŻYCIE JÓZEFA CZ.

Postać Józefa Czechowicza jest jedynie pretekstem do opowiedzenia o mieście i jego dziejach, dotyczących „cyganerii lubelskiej” oraz miejscach związanych z procesem twórczym, a z pewnością niekojarzących się z poezją (knajpy, restauracje i cukiernie).   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
ROWEROWY SPACER PO LUBLINIE

ROWEROWY SPACER PO LUBLINIE

Atrakcyjna, dynamiczna forma turystyki. Pozwala poznać miasto z nieco innej niż zwykle perspektywy. Pozwala dotrzeć szybciej do większej liczby ciekawych miejsc w danym czasie. Zapewnia bliski kontakt z tym, co dzieje się w Lublinie tu i teraz, nie tylko z najważniejszymi zabytkami i muzeami. Daje możliwość dotarcia do obiektów rzadziej promowanych, a równie interesujących jak szeroko znane turystom atrakcje. Wykorzystujemy również wszystkie atuty jazdy na rowerze – radość życia, zdrowie, ruch, swoboda, elastyczność, dynamika, dostępność finansowa, integracja. Gdy chcemy się w danej chwili zatrzymać – przypinamy rower do pobliskiego stojaka i wchodzimy tam, gdzie chcemy.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
MAJDANEK - NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY (1941-1944)

MAJDANEK - NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY (1941-1944)

Opowieść o funkcjonowaniu obozu to historia okrucieństwa i nieludzkich aktów, ale jest to także opowieść o niezwykłej sile człowieczeństwa, walce o przetrwanie i nadziei mimo wszystko.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
SZLAKIEM LUBELSKICH PODKASANYCH MUZ

SZLAKIEM LUBELSKICH PODKASANYCH MUZ

Spacer zaczynamy na Starym Mieście, od Bramy Krakowskiej, opowieścią o początkach sceny rozrywkowej w Lublinie i budowie pierwszego budynku teatralnego „Komedialni”.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
ZAGADKI LUBELSKIEJ MIESZCZKI

ZAGADKI LUBELSKIEJ MIESZCZKI

Zagadki lubelskiej mieszczki to forma łącząca klasyczne zwiedzanie z grą miejską. Z przewodniczką w stroju stylizowanym na dawny strój mieszczański turyści zwiedzą wzgórza Zamkowe oraz Staromiejskie. Usłyszą moc historii i opowieści z barwnych dziejów Lublina. Dowiedzą się, skąd wzięła się nazwa miasta, co jadało się na Podzamczu, która z ulic Lublina jest najwęższa i dlaczego nie warto przysiadać na kamieniach. Wiele tajemnic tego miejsca uczestnicy będą musieli odkryć samodzielnie. Mieszczka w koszyczku ma dla nich moc łamigłówek i zadań, których rozwiązanie doprowadzi do kresu wędrówki.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
ZWRÓĆ UWAGĘ NA SZCZEGÓŁ! Detale architektoniczne w starej zabudowie Lublina

ZWRÓĆ UWAGĘ NA SZCZEGÓŁ! Detale architektoniczne w starej zabudowie Lublina

Podczas spaceru ulicami Lublina uwaga przechodnia skupia się przede wszystkim na wyglądzie budynków jako całości. Mijając zabudowania, zwykle nie ma się czasu na dogłębny ogląd i analizę bogactwa niektórych fasad. Tymczasem bogactwo detali architektonicznych w Lublinie może zachwycić. Detal architektoniczny, drobny szczegół zdobiący kamienicę ukryty jest często w jej wnętrzu, w bramie, na klatce schodowej czy w mieszkaniu. Bywa, że detal umieszczono powyżej poziomu wzroku, dekorując nim gzyms wieńczący budynek na wysokości ostatniej kondygnacji.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
WELOCYPEDY I CYKLIŚCI – OPOWIEŚĆ O ULICACH LUBLINA

WELOCYPEDY I CYKLIŚCI – OPOWIEŚĆ O ULICACH LUBLINA

Pierwsi cykliści pojawili się w na ziemiach polskich w latach 60. XIX wieku, do Lublina przykołowali pod koniec lat 80., wzbudzając stalowymi rumakami sensację wśród mieszkańców Lublina. Cykliści odjechali, ale fascynacja bicyklem pozostała – kilka lat później grupa pasjonatów jazdy na bicyklu powołała do życia Lubelskie Towarzystwo Cyklistów, którego celem było propagowanie i nauka jazdy na rowerze.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
ZASMAKUJ W LUBLINIE

ZASMAKUJ W LUBLINIE

To spacer po Lublinie, który pozwala poznać historię miasta, poczuć jego niezwykłą atmosferę i zasmakować w regionalnej kuchni. To spacer, który porusza wszelkie zmysły…   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
WĘDROWANIE PO MAGICZNYCH OPOWIEŚCIACH

WĘDROWANIE PO MAGICZNYCH OPOWIEŚCIACH

To zarówno spacer, jak i spektakl na żywo. Wędrując ulicami miasta, poznajemy jego historię według prowadzonej trasy, a uczestnicy są widzami, gdy przewodnik zamienia się w opowiadacza legend lubelskich i zabiera ich w podróż w czasie. Mój autorski spacer, który prywatnie realizuję od paru lat, zawsze spotyka się z pozytywnymi emocjami i na długo zapada w pamięci.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
ŻYDZI W LUBLINIE - TRADYCJE RELIGIJNE W CODZIENNYM ŻYCIU

ŻYDZI W LUBLINIE - TRADYCJE RELIGIJNE W CODZIENNYM ŻYCIU

Opowieści o zwyczajach i tradycjach umiejscowione w historycznej przestrzeni, przywołujące przedwojenną atmosferę żydowskiego Lublina.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
MIEJSKIE EKSPLORACJE Z MAGDALENĄ ŁUCZYN: STARE BRONOWICE

MIEJSKIE EKSPLORACJE Z MAGDALENĄ ŁUCZYN: STARE BRONOWICE

Każde miasto ma swoją szczególną aurę i atmosferę. Odkryć ją można, przyglądając się miejscom znajdującym się na uboczu standardowych tras, wchodząc w zaułki, zakamarki i bramy.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
SKARBY KOŚCIOŁA NAWRÓCENIA

SKARBY KOŚCIOŁA NAWRÓCENIA

Spacer po niezwykłym lubelskim kościele. Kościół Nawrócenia św. Pawła – świadek lubelskiej przeszłości – od wieków góruje przy ulicy Bernardyńskiej w ścisłym centrum Lublina. Często mijany niepostrzeżenie kryje w sobie mnóstwo pamiątek, niezwykłą historię i wiele tajemnic.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
LUBLIN ŻYDOWSKI

LUBLIN ŻYDOWSKI

W ciągu trzech godzin razem odkryjemy skomplikowane, aczkolwiek interesujące dzieje Żydów lubelskich. Miasto to słynęło w całej Europie Wschodniej ze swoich mędrców i ksiąg.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
LUBELSKA SECESJA

LUBELSKA SECESJA

Spacer szlakiem secesyjnych obiektów jest odpowiedzią na pytania, podaniem wskazówek i wytycznych, gdzie w Lublinie odnaleźć secesyjne elementy i jak je interpretować.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
ŻMIGRÓD – WZGÓRZE TAJEMNIC

ŻMIGRÓD – WZGÓRZE TAJEMNIC

Zapraszam na spacer po dotychczas nieodkrytej turystycznie części centrum Lublina - wzgórzu Żmigród. W ciągu ok 2 godzin zobaczysz miejsca, z którymi związane są krwawe lub niewytłumaczalne w sposób racjonalny wydarzenia, często przechowane wyłącznie w pamięci mieszkańców Lublina. Zapoznasz się też z bogatą i tajemniczą przeszłością Żmigrodu.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
LUBELSKI SZLAK MODERNIZMU: ARCHITEKTURA TADEUSZA WITKOWSKIEGO W ŚRÓDMIEŚCIU

LUBELSKI SZLAK MODERNIZMU: ARCHITEKTURA TADEUSZA WITKOWSKIEGO W ŚRÓDMIEŚCIU

Tematem spaceru jest twórczość i sylwetka wybitnego lubelskiego architekta Tadeusza Witkowskiego (1904–1986), jednego z najbardziej zasłużonych projektantów dla współczesnego miasta, autora ikonicznych budynków, takich jak: Biblioteka UMCS, Powszechny Dom Towarowy czy Szkoła Powszechna w dzielnicy Dziesiąta.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
„SZLACHETNE ZDROWIE” po lubelsku, czyli opowieść o lubelskich medykach

„SZLACHETNE ZDROWIE” po lubelsku, czyli opowieść o lubelskich medykach

Moja oferta jest próbą przedstawienia sylwetek lubelskich lekarzy, nie tylko tych znanych społeczności lekarskiej, ale i tych zasłużonych dla historii miasta i jego rozwoju, jak również dziejów placówek szpitalnych, poczynając od dawnych wieków. Przy okazji staniemy przed znanymi i tymi mniej odwiedzanymi zabytkami i obiektami, które ujrzymy w innym świetle, charakterze, odkryjemy ich dawne przeznaczenie i funkcje.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, SPÓŁDZIELCZOŚĆ – Spacer śladami lubelskiej masonerii XIX i XX w.

WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, SPÓŁDZIELCZOŚĆ – Spacer śladami lubelskiej masonerii XIX i XX w.

Spiski, władza, sensacja, tajemne rytuały? A może praca, dobroczynność, kultura i nowe idee w służbie miasta, jego mieszkanek i mieszkańców?   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
ŚLADAMI ŻYDÓW LUBELSKICH

ŚLADAMI ŻYDÓW LUBELSKICH

Spacer po dawnej dzielnicy żydowskiej wiodący przez nieistniejące miasto, w którym można odnaleźć ślady pamięci i ocalałego dziedzictwa materialnego. Jest to doskonała okazja do zapoznania się z historią wielowiekowej obecności Żydów w Lublinie.   Przykładowa wycena spaceru:
Więcej
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się wiecej Pliki cookies to niewielkie pliki tekstowe przechowywane przez przeglądarkę internetową na urządzeniu użytkownika) m.in. do analizy statystycznej ruchu, dopasowania wyglądu i treści strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Pozostawiając w ustawieniach przeglądarki włączoną obsługę plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies zmień ustawienia swojej przeglądarki. Akceptuję